BONNIE a CLYD

pic152052Životný príbeh gangsterov Clyda Barowa a Bonnie Parkerovej zromantizovalo niekoľko kníh a hlavne film s názvom Bonnie a Clyd, ktorý v roku 1967 natočil režisér Arthur Penn. Hlavné postavy v skutočnosti krutého príbehu vytvorila Fay Dunawayová a Warren Beatty. Film bol nominovaný na Oscara v deviatich kategóriách a v dvoch cenu taktiež obdržal. Gang legendárnej dvojice vyplienil behom dvoch rokov niekoľko tuctov bánk a benzínových púmp na americkom stredozápade a za obeť mu pritom padlo viac než 15 ľudí. V marci 1934, neďaleko Gibslandu poblíž Arcadie v severnej Louisiane, ich šedú fordku V-8 a nakoniec i životy zastavila salva mužov zákona. Nie je bez zaujímavostí, že ich celková suma z prepadov bánk a benzínových púmp činila slabých 1.500 dolárov… 

Bonnie Parkerová se narodila v roku 1910 v malom mestečku Rowene (Texas) dobre situovaným rodičom. V 16 rokoch sa vadala za spolužiaka Roye Thorntona, ktorý bol krátko po svadbe uväznený. Vo svojich 20 rokoch si našla prácu ako servírka v texaskom Dallase. Tu sa zoznámila s o rok starším Clydom Baroweom a okamžite sa do neho zamilovala. Barow však ešte ten istý rok musel nastúpiť na 14ročný trest za lúpež. Po dvoch rokoch však bol nečakane prepustený. Sudcovi stačilo čestné slovo Barowa, že bude “sekať dobrotu”. 

Po prepustení sa Bonnie s Clydem opäť stretli a Clayde jej predstavil svojho nového kamaráta z väzenia, s ktorým naplánoval lúpež. Bonnie, než aby zostala opäť osamotená, rozhodla sa k obom gangsterom pripojiť. Lúpež sa však premenila v naprostú frašku. Auto, v ktorom prchali z miesta činu malo poruchu a tak doslova presadli na muly, ktoré sa pásli u cesty. Clydowi sa na zvierati podarilo utiecť, avšak Bonnie bola miestnym šerifom a jeho pomocníkmi zadržaná. 

V dobe, keď bola Bonnie vo väzení vyšetrovaná, spáchal Clyde niekoľko ďalších lúpeží a taktiež dve scela zbytočné vraždy. Keď bola Bonnie bez rozsudku 17. apríla 1932 z väzenia prepustená, vrátila sa k prenasledovanému Clydovi a jeho spoločníkovi 22ročnému Ralphovi Fultsovi. Spoločne kradli autá, najradšej značku Ford V-8. Tento typ auta si Barow obľúbil natoľko, že Henrymu Fordovi napísal: “Pokiaľ budem dýchať, neprestanem velebiť Vaše skvelé auto. Pokiaľ som mal príležitosť, jazdil som výhradne s autami tejto značky. Svojou rýchlosťou a bezporuchovosťou to fordy s kľudom každému inému autu natrú…” 

Pri lúpežiach vždy používali zbrane, zvlášť v prípadoch, kde boli po spáchanej lúpeži prenasledovaný. Zbraň neváhala použiť i Parkerová. Tým pádom sa s počtom lúpeží taktiež zvyšoval počet mŕtvych. Pri jednej prestrelke bol zastrelený i náhodný chodec. V septembri 1933 bol z väzenia prepustený Clydov brat Buck, ktorý se so svojou hysterickou ženou Blanche spojil s Barowom, Parkerovou a Fultsom a začali zločiny páchať spoločne. Polícia vypátrala dom, kde sa gang ukrýval a došlo k prestrelke, pri ktorej boli zabitý 2 policajti. Gangu sa podarilo z obkľúčeného domu uniknúť. Polícia však v dome našla film. Netrvalo dlho a celý stredozápad USA znal ich tváre. Napriek tomu v lúpežiach gang pokračoval. V novembri 1933 boli policícou vypátraný v krčme u Platte City v štáte Missouri. Buck Barow bol pri razii políciou zastrelený a jeho manželka zatknutá. Clydovi a Bonnie sa podarilo v zmätku v krčme z obkľúčenia uniknúť. Po tejto udalosti zosílil tlak verejnosti na dopadnutie Barowoveho gangu. Snáď preto sa Ralph Fults rozhodol gang opustiť a to mu zachránilo život. 

Šerif Smoot Schmid, ktorý dvojicu zapálene prenasledoval sa spojil s agentami FBI a pripravil na nich u mestečka Gibsland v štáte Louisiana pascu. 24. novembera 1933 – po dvoch dnoch čakania agenti FBI, šerif a jeho pomocníci zasiahli. Na auto bolo bez výstrahy vypálených celkom 217 striel… 

Poslední člen gangu – Ralph Fults – zomrel vo veku 82 rokov v roku 1993 v Dallase. Ako 14-ročný začal krádežami sladkostí, neskôr sa dopustil niekoľkých vlámačiek a skončil vo väzení. Tam sa zoznámil s Clydom Barrowom, s ktorým po podmienečnom prepustení v roku 1932 založili slávny gang. Po smrti Bonnie Parkerovej a Clyda Barrowa bol Fults zatknutý a odsúdený na mnoho rokov do väzenia. Prepustený bol pri amnestií v roku 1954. Zbytok života pracoval ako dozorca v detskom útulku. Na svoje skúsenosti nikdy nezabudol a detom vraj dôsledne vštepoval, že zločin sa nevypláca. 

V roku 1997 sa konala aukcia vecí kriminálnika Clyda Barrowa, ktorú usporiadala jeho sestra. Svetlomodrá košela prederavená 30 strelami a zacákaná krvou bola v San Franciscu vydražená za 75.000 dolárov, pričom vyvolávacia cena bola 35.000 dolárov. Košelu získalo nevadské kasíno, ktoré ju hodlá vystaviť pre svojich návštevníkov. Okrem košele zberatelia zakúpili mimo iného aj detskú pušku, s ktorou si Clyde ako chlapec hral na lupičov (4.000 dolárov), jeho hodinky na retiazke (20.700 dolárov) a fotografie Clyda a Bonnie u šedej fordky (27.600 dolárov). Dražba vecí celkovo vyniesla čiastku 145.000 dolárov. Časť získaných peňazí je určená na vybudovanie spoločnej hrobky pre zosnulých riešnikov v texaskom Dallase, čím by malo byť vyplnené prianie Bonnie Parkerovej. Tá totiž krátko pred svojou smrťou napísala báseň, v ktorej túžba ležať v hrobe vedľa Clyda Barowa vyjadrovala.